HALLOWELL A7520-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 24 Inch Depth | AA9AKW 1BLZ6
HALLOWELL A7520-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 24 Inch Depth
Item: AA9AKWModel: A7520-24HGCross Ref: 1BLZ6
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Back Panel Assembly, Beaded Front Post, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 1250 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 5
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Width 36"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 1250 lbs.
Shelf Gauge 18 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 6250 lbs.
Width 36"