HALLOWELL A4713-18HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 18 Inch Depth | AA9ABP 1BKL5
HALLOWELL A4713-18HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 18 Inch Depth
Item: AA9ABPModel: A4713-18HGCross Ref: 1BKL5
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Beaded Front Post, Pair Back Sway Braces, Pair Side Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 375 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 18"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 375 lbs.
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 3000 lbs.
Width 48"