HALLOWELL A4713-12PL-AM Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 12 Inch Depth | AA6KJP 14C758
HALLOWELL A4713-12PL-AM Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 12 Inch Depth
Item: AA6KJPModel: A4713-12PL-AMCross Ref: 14C758
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Antimicrobial Powder Coat
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Gold
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 375 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 8
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Width 48"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Capacity 375 lbs.
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Antimicrobial Steel
Whole Unit Load Capacity 3000 lbs.
Width 48"