HALLOWELL A4520-18HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 18 Inch Depth | AA9AGF 1BLN4
HALLOWELL A4520-18HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 18 Inch Depth
Item: AA9AGFModel: A4520-18HGCross Ref: 1BLN4
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Back Panel Assembly, Beaded Front Post, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 5
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Width 36"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Gauge 22 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 2500 lbs.
Width 36"