HALLOWELL 7520-12HG Starter Shelving 87inh 36inw 12ind
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Shelving Unit |
| Adjustable Increments | 1.5" |
| Assembled | Unassembled |
| Assembled/unassembled | Unassembled |
| Depth | 12" |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Finish | Powder Coated |
| Frame Material | Steel |
| Green Certification Or Other Recognition | Greenguard Certified |
| Height | 87" |
| Load Capacity Per Shelf | 1100 lbs. |
| Material | Steel |
| No. Of Shelves | 5 |
| Number Of Drawers | 0 |
| Number Of Shelves | 5 |
| Overall Depth | 12" |
| Overall Height | 84" |
| Overall Hxwxd | 84" x 36" x 12" |
| Overall Width | 36" |
| Post Construction | Angle, Bead |
| Post Gauge | 14 ga. |
| Shelf Capacity | 1100 lbs. |
| Shelf Configuration | Starter |
| Shelf Gauge | 18 ga. |
| Shelf Style | Solid |
| Shelving Configuration | Starter |
| Shelving Material | Steel |
| Type | Starter |
| Whole Unit Load Capacity | 5500 lbs. |
| Width | 36" |