HALLOWELL A7520-12HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 12 Inch Depth | AA9AKU 1BLZ4
HALLOWELL A7520-12HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 12 Inch Depth
Item: AA9AKUModel: A7520-12HGCross Ref: 1BLZ4
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Add On Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Back Panel Assembly, Beaded Front Post, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 1100 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 5
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 5
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 12"
Overall Width 36"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 1100 lbs.
Shelf Gauge 18 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 5500 lbs.
Width 36"