HALLOWELL 4523-18HG Starter Shelving 87inh 36inw 18ind | AA9AFJ 1BLK2
HALLOWELL 4523-18HG Starter Shelving 87inh 36inw 18ind
Item: AA9AFJModel: 4523-18HGCross Ref: 1BLK2
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 8
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Width 36"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Gauge 22 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Steel
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 36"