GROVE GEAR GR8240551.16 GR-HMQ824-10-H1-56-16 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Monday, Apr 13
€2,095.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 3.564 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Quill Dia. | 5/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 141/250 hp |
| Max. Input Hp | 3.564 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Hp | 3.253 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 1820 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1172 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- MACROMATIC TH46564-08T Time Delay Relay, Delayed Interval, SPDT, 48V AC, 0.6 to 60 sec., Single Pin Trigger
- NIBCO NJ9332D
- ULTRATECH 8209 Containment Berm, Stake Wall, 6 x 6 x 1 ft. Size, Copolymer 2000, Black
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL 692-9-B-S Cut-Resistant Sleeve, 1 Pr
- EATON C445XU-300 UI Input Wire Harness, 300 Cm, 16 AWG
- MILWAUKEE 48-89-9203 Step Drill Bit Hss 9 Sizes 1/4-3/4 Inch
- AMETEK LAMB 116515-40 DC Vacuum Motor, Tangential, 550 W, 5.7 Frame Size, 3 Stage, 24 V
- TB WOODS AJ05BKA Disc Coupling Hub, Aj05 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Food Service Thermometers
- Floor Boxes
- Rope Barriers
- Battery and Cable Connectors
- Lifting Slings for Tea Cup Pipe Lifters
- CONDOR High Visibility Polyester Class 2 Orange Vest
- LAMP ESR5 Series Full Extension Drawer Slides
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with One Thumb Tab, For 13 mm Tubes
- MAYHEW TOOLS Line Up Pry Bars
- WESTWARD Tig Welding Rod
- TOWNSTEEL XME-2000 Series, Electronic Lock
- BUSSMANN F01A Series Glass and Ceramic Fuses
- AIRMASTER FAN AIF Series Backdraft Dampers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240551.16 GR-HMQ824-10-H1-56-16 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
€2,095.34 /unit





