GROVE GEAR GR8240199.00 GR-BMQ824-30-R-140 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,519.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame Size | 140TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 1 13/20 hp |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 653/1000 hp |
| Max Overhung Load | 1255 lbs. |
| Output Rpm | 58.3 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Right Shaft |
| Ratio | 30:1 |
| Service Factor 1 | 1.1 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 2 | 1.65 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 1423 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0833748 DE0410B3U25 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 38.58 Inch Height
- KERN AND SOHN 921-437 Single Weight, 100g, Class F1
- ANSELL RIG418YBCC Electrical Insulating Gloves, 36000 VAC/54000 VDC, 18 Inch Glove Lg, Contour Cuff, Black
- ALEMITE 393724 Kit Latch Pawl
- NEWCO 2064
- PETERSEN PRODUCTS 145-9106 Pipe Plug, Mechanical, High Pressure, 10.7 - 11.1 Inch Diameter
- MAIN FILTER INC. MF0503837 01269160 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 14.68 Inch Height
- VELCRO 195773 Reclosable Fastener Loop 1/2 x 25 Yard White
Explore More
- KEYSHAFT
- TIG Torches
- Specialty Flashlights
- Stencil Ink
- Tachometer Sensors
- Master Keyed Padlocks
- DICKSON 4 Inch Charts
- MUELLER INDUSTRIES 794F Duplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Black
- LYON Gear Locker, 59-1/4 Inch Overall Height, Beige
- SUPER-STRUT C727 Series Swivel Loop Hanger
- CEMENTEX USA Overpants, 21 Cal.
- KLEIN TOOLS Bender Handles
- SANDPIPER Containment Duty Top Discharge Ball Valve Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240199.00 GR-BMQ824-30-R-140 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,519.55 /unit






