GROVE GEAR GR8240154.00 GR-BMQ824-60-L-56 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,265.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Ratio | 60:1 |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 0.97 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Input Style | C Face Quill |
| Lubrication | PAG Synthetic Oil |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 967/1000 hp |
| Max Overhung Load | 1415 lbs. |
| Max. Input Hp | 0.967 hp |
| Mounting Type | Base |
| Output Dia. | 1 1/8" |
| Output Hp | 0.656 hp |
| Output Keyway Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Rpm | 29.2 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Length | 2.66" |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Type | Shaft |
| Product Series | GR Series |
| Ratio | 60:1 |
| Service Factor 1 | 1.29 SF @ 3/4 HP |
| Service Factor 2 | 1.94 SF @ 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 2.91 SF @ 1/3 HP |
| Torque Rating | 1418 lbs.-in. |
| Type | Right Angle Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 | |
![]() |
GR8245839.00 | - | - | - | - | - | 2.4" | - | Painted | €1,287.44 | RFQ
|
Explore Products
- VULCAN HART 00-410592-000G3 Grease Collector
- HAMMOND HJ863HLP Enclosure, 8 x 6 x 3 Inch Size, Wall Mount, Carbon Steel, Ansi 61 Gray
- PROCON 102A060F11CA Rotary Vane Pump, Brass, 60 GPH, EPDM/Nitrile, Balanced-External Adjust
- WINSMITH E43MDSDQ3360G7 Worm Gear Reducer, 180TC Input Flange, Hollow Bore
- INSTOCK GRVDHSO-RG-RC-8582 Vinyl ESD Cleanroom Stool, With 300 lbs Weight Capacity, Navy
- VOLLRATH XTSA2003 Plated Eye Bolt
- EATON ECN1721AAA-R63/D Reversing Combination Starter, 110 VAC at 50 Hz, 120 VAC at 60 Hz V Coil
- KEO 68100 Keyseat Cutter High Speed Steel 1 1/4 Inch #810 Straight Tooth
Explore More
- KEYSHAFT
- Equipment and Safety Labels
- Food Service Bags
- Mechanical Connectors
- Blast Cabinet Accessories
- Drain Cocks
- AKRO-MILS 30138 Shelf Bins
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- ANSELL 87-208 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, HDPE
- APOLLO VALVES 70LF-100 Series NPT Bronze Ball Valves
- AIRMASTER FAN Stainless Steel Food Service Washdown Air Circulators
- REMPHOS LED Strip Lights
- NIBCO PF480-Y Series Ring Check In-line Lift Check Valves, Bronze, 200 PSI
- STARRETT 99573 Series TENNAX-PRO Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240154.00 GR-BMQ824-60-L-56 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,265.18 /unit





