GROVE GEAR GR8240503.18 GR-H824-10-H1-18 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,875.03 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 18 |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore Size | 3/4" |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 3.564 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Solid Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 141/250 hp |
| Max. Input Hp | 3.564 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Hp | 3.253 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 3" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 1820 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1172 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.9 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- DUPONT NG125SWHXL002500 Collared Disposable Coverall, Microporous Film Laminate, Heavy Duty, Serged Seam, White
- DIXON 1340804C Solid Female Insert, 1/2 Inch Hose I.D. x 1/4 Inch NPTF, Brass, 90 Degree
- PARKER R105-0542P
- APPLETON ELECTRIC UPRL Pilot Light Lens, Red
- DURHAM MANUFACTURING SSC-722484-BDLP-264-95 Cabinet, Welded, 264 Bin, Size 72 x 84 Inch
- EATON XTAR009B21T1P6 Reversing Electronic Motor Starter, 9 A, 24 V 50/60 Hz, 2No-2No, B Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
- SLOAN 3917906 ROYAL 950-1.6-MBPM Water Closet Hydraulic Flushometer, Manual, 1.6 gpf, RB Finish
- VULCAN HART 00-921723 Cover, 16.2 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Hand and Die Grinders
- Lamp Cord
- Carbide Bur Sets
- Automotive Wire and Cable
- Triangle Sanding Paper
- LOUISVILLE AS3000 Series Aluminum Step Ladders
- ANVIL AS520DS Series Dakota Struts
- TOUGH GUY Medical Waste Container
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 1/2" Inside Dia. Steam Cleaner/Pressure Washer Hose
- EATON Metric Thread Mounting Hardwares
- OAKTON Dissolved Oxygen Meters
- SMC VALVES Bowl Assembly
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240503.18 GR-H824-10-H1-18 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,875.03 /unit






