GROVE GEAR GR8240584.20 GR-HMQ824-100-H1-180-20 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,175.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.307 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Quill Dia. | 1 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway Size | 1/4" x 1/8" |
| Max. Input Hp | 0.307 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 9/50 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 17.5 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 648 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- BUSSMANN NON-6 Low Voltage Fuse 6a Class K5 Non 250vac
- OSG 1400120705 Thread Forming Tap, #10-32 Thread Size, 1/2 Inch Thread Lg, TiN, H7, Semi-Bottoming
- APPLETON ELECTRIC ST200L Liquid Tight Connector, Straight Type, Flexible, 2 Inch Size
- SOLBERG FT-31P-201 Inlet Filter Silencer, 2 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0427564 FT2502A06A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Buna Seal, 7.48 Inch Height
- CHAINFLEX CF6-15-05-100 Continuous Flexing Control Cable 14a 600v
- AIGNER LABEL HOLDER 481506 Label Holder, 1-1/2 x 48, Clear Strip
- TITAN FASTENERS HDA04080
Explore More
- KEYSHAFT
- Gasoline Engines
- OEM Replacement Motors
- Cam and Groove Gaskets
- Direct Drive Tubeaxial Fans
- Hydraulic Manual Selector Valves
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- DEWALT Protector Safety glasses
- LAMP ESR1 Series Full Extension Drawer Slides
- HEDLAND Flow Meters For Water-Based Fluids
- SUGATSUNE Folding Pull Handles
- AEROQUIP Crimp, Male Metric Heavy Hydraulic Hose Fitting
- WRIGHT TOOL Putty Knives
- DANFOSS GX Series Cables, 480V
- REGAL Extension Hand Taps, Taper, HSS, Alcrona
- CHICAGO FAUCETS Screws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240584.20 GR-HMQ824-100-H1-180-20 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
€1,175.09 /unit





