GROVE GEAR GR8240230.00 GR-BMQ824-7.5-R-180 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,540.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Ratio | 7.5:1 |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 3.99 hp |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size | 1/4" x 1/8" |
| Input Style | C Face Quill |
| Lubrication | PAG Synthetic Oil |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 124/125 hp |
| Max Overhung Load | 1035 lbs. |
| Max. Input Hp | 3.992 hp |
| Mounting Type | Base |
| Output Dia. | 1 1/8" |
| Output Hp | 3.685 hp |
| Output Keyway Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Rpm | 233.3 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Length | 2.66" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Shaft |
| Product Series | GR Series |
| Ratio | 7.5:1 |
| Service Factor 1 | 1.33 SF @ 3 HP |
| Torque Rating | 995 lbs.-in. |
| Type | Right Angle Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | gear ratio | output torque | output rpm | output type | ratio | frame size | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240161.00 | 2.326 hp | 20:1 | - | 87.5 RPM | Shaft | 20:1 | - | Base | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240163.00 | 1.653 hp | 30:1 | - | 58.3 RPM | Shaft | 30:1 | - | Base | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240229.00 | - | - | - | 350 RPM | Right Shaft | 5:1 | 180TC | - | €1,519.55 | |
![]() |
GR8240158.00 | - | - | - | 233.3 RPM | Right Shaft | 7.5:1 | 56C | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240160.00 | 2.765 hp | 15:1 | - | 116.7 RPM | Shaft | 15:1 | - | Base | €1,519.55 | |
![]() |
GR8240232.00 | 2.765 hp | - | 1318 lbs.-in. | 116.7 RPM | - | - | - | Base | €864.47 | |
![]() |
GR8240194.00 | 3.992 hp | - | 995 lbs.-in. | 233.3 RPM | - | - | - | Base | €1,540.94 |
Explore Products
- DIXON M15-50RAT Synthetic Single Jacket Mill Hose, 1-11/16 Inch Bowl Size
- SQUARE D 9007BA18 Limit Switch Lever Arm C +Options
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL2711 Male Plug, 30A, 125/250V, 3-Pole, 4-Wire Grounding
- INNOTEX HINNO374 Fire Hood, Nomex/Lenzing, Deluxe, 20 Inch Length, Black
- T&S 5GF-RK Glass Filler Repair Kit
- LOCTITE 135335 Low-Strength Threadlocker, 222MS, Purple, Meets Mil Spec, 8.45 fl oz, Bottle, 1 EA
- HAMILTON W-1025-VT-1 V-Grooved Forged Steel Wheel, 10 Inch Diameter, 2 1/2 Inch Face, 1 Inch Bearing
- VON DUPRIN 3327A-EO 3 313 Surface Vertical Rod, For 1 3/4 Inch Door Thick, 36 Inch, Fits 2 Inch Stile Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Spade Shovels
- Heat Energy Recovery Ventilators
- Vacuum Pressure Switches
- Surface Testers
- Cooling Sight Glasses
- DESTACO 6004 Series Straight Line Action Clamps
- FERNCO Qwik Ells
- MUELLER INDUSTRIES 103MHT Silent Check Valves
- APOLLO VALVES Elbows
- EATON A200/B100 Series Heaters
- NORTON ABRASIVES A975 Dry Ice Multi-Air Cyclonic CA Fine Grit Paper H&L Center Hole Vacuum Discs
- HAMILTON High Heat Super Duty Casters
- SIOUX CHIEF Elbow MIP Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240230.00 GR-BMQ824-7.5-R-180 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,540.94 /unit


