GROVE GEAR GR8240229.00 GR-BMQ824-5-R-180 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,519.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame Size | 180TC |
| Hp | 5 8/25 hp |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 5 323/1000 hp |
| Max Overhung Load | 100 lbs. |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Right Shaft |
| Ratio | 5:1 |
| Service Factor 1 | 1.06 SF @ 5 HP |
| Service Factor 2 | 1.77 SF @ 3 HP |
| Torque Rating | 898 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | gear ratio | output torque | output rpm | output type | ratio | frame size | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240161.00 | 2.326 hp | 20:1 | - | 87.5 RPM | Shaft | 20:1 | - | Base | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240163.00 | 1.653 hp | 30:1 | - | 58.3 RPM | Shaft | 30:1 | - | Base | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240230.00 | 3.992 hp | 7.5:1 | - | 233.3 RPM | Shaft | 7.5:1 | - | Base | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240158.00 | - | - | - | 233.3 RPM | Right Shaft | 7.5:1 | 56C | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240160.00 | 2.765 hp | 15:1 | - | 116.7 RPM | Shaft | 15:1 | - | Base | €1,519.55 | |
![]() |
GR8240232.00 | 2.765 hp | - | 1318 lbs.-in. | 116.7 RPM | - | - | - | Base | €864.47 | |
![]() |
GR8240194.00 | 3.992 hp | - | 995 lbs.-in. | 233.3 RPM | - | - | - | Base | €1,540.94 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS RRD155BK Single Decorator Receptacle, Self Grounding, 15A, 250V, 2-Pole, Black
- GRAINGER 21045_24_0 Stainless Steel Rod 17-4 Ph, 1 3/16 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
- GRAINGER M07000.480.0120 Socket Head Cap Screw, M48x5 Thread Size, Cylindrical, 120 mm Lg., 48 mm Head Ht.
- BALDOR / DODGE 129521 INS-GT-08 Insert Bearing
- IRONCLAD SKC1LT-07-XXXL Knit Gloves, 3XL, ANSI Cut Level A1, Palm, Dipped, Latex, Polyester, 1 Pair
- BALDOR / DODGE 136129 NSTU-GT-207 Take-Up Ball Bearing Unit
- MAUDLIN PRODUCTS MSC-625-S Thick Slotted Shim, Steel, MS C 4 x 4 Inch Size, 5/8 Inch Slot Width
- SLOAN 27601311 Flushometer And Closet, 1.28 Gpm Flow Rate
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Rebar Cutters/Benders
- Modular Pipe and Rail Fittings
- Fire Hose and Hydrant Adapters
- Electronic Digital Indicators
- Ducting Hose Accessories
- LOUISVILLE L-3016 Series Fiberglass Step Ladders
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Black
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-WE Y Strainers
- ANVIL 821 Series Flanged Cross, Class 125 Standard, Black
- APPROVED VENDOR Red Brass FNPT Locknut
- WERMA TwinLIGHT Series LED Audible-Visual Signal Beacons
- IRON HORSE MTCP2 Series Premium Efficiency 3 Phase Junction Boxes
- PLAST-O-MATIC EBVF2-3 Series Electrically Actuated Ball Valves, Polypro
- JAMCO Forkliftable Safety Cabinets For Flammables, Manual Close
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240229.00 GR-BMQ824-5-R-180 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,519.55 /unit


