GROVE GEAR GR8240158.00 GR-BMQ824-7.5-R-56 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,540.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame Size | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 3.99 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 124/125 hp |
| Max Overhung Load | 1035 lbs. |
| Output Rpm | 233.3 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Right Shaft |
| Ratio | 7.5:1 |
| Service Factor 1 | 1.995 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 2.66 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 3.99 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 995 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | gear ratio | output torque | output rpm | output type | ratio | frame size | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240161.00 | 2.326 hp | 20:1 | - | 87.5 RPM | Shaft | 20:1 | - | Base | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240163.00 | 1.653 hp | 30:1 | - | 58.3 RPM | Shaft | 30:1 | - | Base | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240230.00 | 3.992 hp | 7.5:1 | - | 233.3 RPM | Shaft | 7.5:1 | - | Base | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240229.00 | - | - | - | 350 RPM | Right Shaft | 5:1 | 180TC | - | €1,519.55 | |
![]() |
GR8240160.00 | 2.765 hp | 15:1 | - | 116.7 RPM | Shaft | 15:1 | - | Base | €1,519.55 | |
![]() |
GR8240232.00 | 2.765 hp | - | 1318 lbs.-in. | 116.7 RPM | - | - | - | Base | €864.47 | |
![]() |
GR8240194.00 | 3.992 hp | - | 995 lbs.-in. | 233.3 RPM | - | - | - | Base | €1,540.94 |
Explore Products
- GRAINGER 5CRD1 Poly Tubing, 16 Inch Width, 2900 Ft Roll Length, Fda Compliant, 3 Inch Core Dia
- HALLOWELL F4510-24HG Open Shelving 87 x 36 x 24 5 Shelves
- MARTIN SPROCKET 41BS32 1 Roller Chain Sprocket, 41 Chain No., 1 Inch Bore, 5.377 Inch Outside Dia. Steel
- PARKER PDS4-4-01-06 Diagnostic Meter, Analog, 0-870 Psi
- GROVE GEAR GRG8210520.19 GRG-HM821-40-H1-56-19 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.1875 Inch O.D, Cast Iron
- E JAMES & CO 6855C23/16N6D Rubber Neoprene 3/16 Inch T 12 x 36 In
- INGERSOLL-RAND DG110-700-G4 Collet, 1/4 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Compression Tube Fittings
- Digital Multimeters
- Thermocouple Thermometers
- Gas Welder Fittings
- Pneumatic Control Valves
- AUTOQUIP Coil Transfer Cars
- YOUNGSTOWN GLOVE CO. Leather Utility Plus Climbing Gloves
- BALLYMORE Unassembled Steel Rolling Ladders Without Handrails
- KRYTOX GPL 224 Series Anti Corrosion Grease
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 750 Gas Springs
- PASS AND SEYMOUR Adorne Series Engraved Paddle Switches
- HOFFMAN Type 12 Lift off Clamp Covers
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 1/4-8 Un
- MAYHEW TOOLS Hollow Punches, SAE
- DIXON E Series Straight Through Female Threaded Couplers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240158.00 GR-BMQ824-7.5-R-56 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,540.94 /unit


