GROVE GEAR EL8320592.19 EL-HMQ832-100-H_-140-19 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 0.691 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 87/200 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 17 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- ZSI-FOSTER 928131 Strut Clamp, Zinc-Plated Steel, For 1 Inch Size Pipe, For 1 5/16 Inch Size Max. OD
- SPEC E02400291120M Extension Spring, Music Wire, 1 3/25 Inch Overall Length, 0.24 Inch Outside Dia
- SUPERIOR S10SXB/L Cut-Resistant Glove, L, Ansi Cut Level A8, Uncoated, Uncoated, Hppe
- RHEEM ELE2537 Element 4500W, 208V, 240V
- BOSTON GEAR XOS-31-56.75-8
- ANVIL 0338071202 3 X 1 S160 Plain Both Ends Swage Nipple
- REGAL 008934AS53 Hand Tap Set With Nitride & Steam Oxide, 5/8-18 UNF Size, H3 Limit, 4 Flutes
- RIDGID 50510 High Speed Dies, 500B 33mm Ser A Hs
Explore More
- KEYSHAFT
- Cordless Cable Cutters
- Dimming Ballasts
- Aluminum Rod Stock
- Rod Hangers
- Ribbed Wall Containers
- LOC-LINE Male NPT Valves
- CONDOR Smooth PU Coated Knit Gnereal Purpose Chemical Resistant Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 10000 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 1600-D Chexter Check Valves
- WEISS Digital Vacuum / Pressure Gauge
- INSIZE Digital Bore Gauges
- QMARK Recessed Gas Wall Heaters
- BRIDGEPORT FITTINGS Enclosures
- VIBCO 50 Series Pneumatic Piston Vibrators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320592.19 EL-HMQ832-100-H_-140-19 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

