GROVE GEAR EL8320547.23 EL-HMQ832-50-H_-140-23 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 2.462 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 1.841 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3315 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- HONEYWELL 50035445-013/U
- OSG 1400157201 Thread Forming Tap, #10-32 Thread Size, 1/2 Inch Thread Lg, Black Oxide, H6 / 2B, Bottoming
- CEMENTEX USA SLVK2-XL Sleeve Kit, Class 2, XL Size
- SMC VALVES MGGLF80-300 Guided Cylinder, 80 mm Size, Ball Bearing
- OSG 3102009 Corner Radius End Mill, Carbide, Wxs, 2 mm Milling Dia., 12 mm Neck Lg, 2 Flutes
- VERMONT GAGE 911233000 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.33 Inch Size
- STEARNS BRAKES 1081021I2JQF Brake Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Manometer Accessories
- Safety and Disconnect Switch Accessories
- Drum Dispensing and Containment Systems
- Compressor Separator Kits
- Insulated Pipe Fitting Covers
- CONDOR General Purpose Gloves, Gray/White, Smooth PU
- CAROL Multi-Conductor Cable, Rubber, Braid Shield
- LOC-LINE Acid Resistant Flare Nozzles
- ANVIL CT138R Series Rod Threaded Ceiling Flanges
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread, Variable Length
- LITHONIA LIGHTING Led Troffer Kit 3500k
- GROVE GEAR EL Series, Size 818, Aluminum Worm Gear Reducers
- MITUTOYO 531 Series Vernier Calipers
- SQUARE D PowerPact PGA Series Molded Case Circuit Breakers
- MERIT BRASS M606 Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320547.23 EL-HMQ832-50-H_-140-23 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

