GROVE GEAR EL8320537.19 EL-HMQ832-30-H_-56-19 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 3.619 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 2.986 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 58 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3226 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- TRIUMPH TWIST DRILL 48N022 Control Valve With Retainer
- VOLLRATH XHDE7056 Shelf Complete With Lights 48 Inch
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PH2004PA020 Cordset, 20A
- ANVIL 0390063345 12 Imp Schedule 40 316 Stainless Steel 90 Elbow
- MAIN FILTER INC. MF0198234 170Z201A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 4.82 Inch Height
- EATON E50ANL16P Plug-In Limit Switch, Factory Sealed, Side Rotary Actuator, 1NO-1NC Contact, 1P
- EATON 2600HXG21E Illuminated Rocker Switch With Green Lens/Rocker, 125 Vac Neon Lamp, 2 Poles
- WIHA TOOLS 27089 WIHA 27089
Explore More
- KEYSHAFT
- pH Meters
- Timer Accessories
- Washer Assortments
- Axial Upblast Exhaust Ventilators
- Gas Welding Rods
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium Palm Work Gloves
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- MECHANIX The Original Work Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC Air Cut-Off Tools
- ANVIL AS665 Series Four Hole Double Corner Connectors
- ADVANCE TABCO Maple Top Work Table
- COXREELS EZ-P Series Spring Driven Hose Reels
- KETT TOOLS Handle Covers
- MARTIN SPROCKET 5V Series Hi-Cap Wedge Stock 3 Groove MST Sheaves
- ABILITY ONE Degreasers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320537.19 EL-HMQ832-30-H_-56-19 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

