GATES P48-8MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width | AX4LLP
GATES P48-8MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
Item: AX4LLPModel: P48-8MGT-85
Item Pulley
Belt Width 3.35"
Bushing Type 2012
Face Width 3.74"
Flange Dia. 5.21"
Hub Dia. 3 4/5"
Material Cast Iron
No. Of Grooves 48
Outside Dia. 4.758"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 4.812"
Series 7708 Series
Suitable For Use With 85 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 85 mm