GATES P48-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX6AAU
GATES P48-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX6AAUModel: P48-8MGT-20
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1/2" to 2 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2012
Face Width 1 3/25"
Flange Dia. 5 4/25"
Hub Dia. 4 1/4"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 48
Outside Dia. 4.758"
Overall Length 1 1/4"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 4.812"
Series 7708 Series
Suitable For Use With 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 20 mm