GATES P48-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width | AX4FKQ
GATES P48-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
Item: AX4FKQModel: P48-8MGT-30
Item Pulley
Belt Width 1.18"
Bushing Type 2012
Face Width 1.49"
Flange Dia. 5 4/25"
Hub Dia. 3 4/5"
Material Ductile Iron
No. Of Grooves 48
Outside Dia. 4.758"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 4.812"
Series 7708 Series
Suitable For Use With 30 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 30 mm