GATES P48-8MGT-50 Sprocket, 1.97 Inch Belt Width, 50mm Width | AX4FFR
GATES P48-8MGT-50 Sprocket, 1.97 Inch Belt Width, 50mm Width
Item: AX4FFRModel: P48-8MGT-50
Item Pulley
Belt Width 1.97"
Bushing Type 2012
Face Width 2.37"
Flange Dia. 5 4/25"
Hub Dia. 3 4/5"
Material Cast Iron
No. Of Grooves 48
Outside Dia. 4.758"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 4.812"
Series 7708 Series
Suitable For Use With 50 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 50 mm