FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.46" |
| Bore Dia. | 1/2" to 2 11/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 2517 |
| Face Width | 2.06" |
| Flange Dia. | 5 19/25" |
| Hub Dia. | 3.99" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 2 11/16" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 29 |
| Outside Dia. | 4.98" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 5 11/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 37 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 37 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- HOFFMAN P2BGPV88 31065 Vented Gland Plate, 800 x 800mm Size, Steel, Gray
- QUIETCOOL QC ES-1500 Whole House Fan, Ceiling Mount, 14 Inch Blade, 1, 434 cfm Max, 717 sq ft Coverage
- B & P MANUFACTURING E1E Ergo Stair Climber, Extruded Aluminium, With Heavy Duty 1/2 Inch Size Wear Strips
- AMERICAN WELDQUIP 20040500T-500 Heat Resistant Contact Tip, Tapered, 0.040/1 mm Size
- SIOUX CHIEF 133-G2C1CR104
- GRAINGER 18039_72_0 Aluminum Rod 6061, 1 1/4 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
- GRAINGER 61S4-12 Flat Bar Stock, 6061, 4 Inch x 12 Inch Nominal Size, 4 Inch Thick, Extruded
- GLOBE COMMERCIAL PRODUCTS SS-781-SP2 Crimp Hose Ferrule, 304 Stainless Steel, 0.625 Inch Fitting End Inside Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Gloves
- Vehicle Self Contained Hidden Warning Lights
- Concrete Floats
- Gas Detector Interface Hardware
- Electric Fan Coil Heaters
- CONDOR Standard Work Gloves
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts, Copper Windings
- SUGATSUNE Edge Pull Handles
- ANVIL 2808 Series Standard Buttweld Lateral Anvilets
- DIXON Flare Swivel Elbows
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Fitting 90 Deg. Street Elbows, MPT x Socket
- SPEARS VALVES PVC 100 PSI PIP Fabricated Fitting 15 Deg. Elbows, Gasket x Spigot
- CEMENTEX USA Slotted Screwdrivers
- MARTIN SPROCKET Single Thread Worm Gears, 3 Pitch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-29S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
€250.53 /unit
