GATES 14MX-112S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width | AX3REB
GATES 14MX-112S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
Item: AX3REBModel: 14MX-112S-125
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 4 23/25"
Bore Dia. 4 7/16" to 6"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 6050
Face Width 5.61"
Hub Dia. 16.35"
Material Cast Iron
Max. Bore 6"
Min. Bore 4 7/16"
No. Of Grooves 112
Outside Dia. 19.54"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 19.65"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7719 Series
Suitable For Use With 125 mm W Poly Chain Belt
Width 125 mm