GATES 14MX-200S-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX4YBR
GATES 14MX-200S-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX4YBRModel: 14MX-200S-20
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1 3/16" to 3 15/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3525
Face Width 1 9/25"
Hub Dia. 8 3/4"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 15/16"
Min. Bore 1 3/16"
No. Of Grooves 200
Outside Dia. 34.98"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 35.089"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7719 Series
Suitable For Use With 20 mm W Poly Chain Belt
Width 20 mm