GATES 14MGT-2310-37 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 165 Teeth
165
2310 mm
37 mm
€642.39 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 2310 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 165 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 90.95" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 1.457" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SFFSCSAQG Keystone Snap Fit, Flush, SC Simplex, Zircon Sleeves, Aqua, Gray Housing
- HOSE MASTER UFS18S0500-12AMM Interlock Metal Hose Smoothbore 5 x 144 In
- EATON HFDDC4080L Molded Case Circuit Breaker, Type Hfd, 4-Pole, 80A, 600 Vac, 250 Vdc, 42 Kaic At 600 Vac
- DAYTON 5PV60 Hydronic Unit Heater 15-1/4 Inch Height
- TITAN FASTENERS HLD32
- GRAINGER 227-001074 Ball End Mill, 2 Flutes, 5/8 Inch Milling Dia, 3 Inch Length Of Cut, 6 Inch Overall Length
- CALBRITE S40550CN00 Rigid Nipple, 1/2 x 5 Inch Trade Size, 5 Inch Length, 304 Stainless Steel
- YANKEE 433-.4225 Chucking Reamer, 0.4225, 27/64 in Shank Dia, 1 3/4 in Flute Lg, 7 in Overall Lg
Explore More
- KEYSHAFT
- Heating Cables
- Fluorescent Fixture Accessories
- Soil Testing Penetrometer Accessories
- Split Bolt Connectors
- Antistatic Heel Ground Assembly
- SHARPE VALVES Oil Patch Swing Check Valve
- OIL SAFE Fill Point ID Washers
- BURNDY GRC Type Mechanical Ground Rod Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 1602-D Chexter Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks, Class B
- RUBBERMAID Domed, Hinged Lid
- APOLLO VALVES 60A-100 Series Barstock Globe Valves
- SPEARS VALVES PVC Class 160 IPS Fabricated Fitting Tees, Gasket x Gasket x Gasket
- FRIGIDAIRE Blower Wheels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-2310-37 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 165 Teeth
€642.39 /unit
