FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 2380 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 170 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 93.7" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 0.787" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER ZUSAH4X103 O-Ring, 103 mm Inside Dia, 111 mm Outside Dia, 111 mm Actual Outside Dia
- INSIZE 4121-1B1N Thread Ring Gage, Class 2A, No Go, 1/4 to 20 Thread Size, UNC
- HUB CITY 0230-72783
- ARO 98723-2 Bushing
- VICKERS 508174
- TB WOODS AJ30B134 Disc Coupling Hub, Aj30-B X 1 Size
- NEW PIG TLS366 Drop-ceiling Leak Diversion System 6 Lb.
- CEMENTEX USA CPLTH-2412 Lineman Ton Hoist
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Protection Controls
- Raceways
- Machining Vise Accessories
- Agricultural Fans
- Tree Pole Climbers and Accessories
- SHARPE VALVES CF8M Stainless Steel Gate Valve, Flange
- ANSELL 11-840 Hyflex Nitrile Coated Durable Industrial Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Steel Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge
- KRYTOX GPL 224 Series Anti Corrosion Grease
- ACROVYN Pearl End Cap, Acrovyn
- SPEARS VALVES CPVC True Union Ball Valves Regular Style, BSP Threaded, EPDM
- MARTIN SPROCKET 820 Series Stock Bore Type Conveyor Sprockets, Split Thermoplastic
- PROSENSE Temperature Sensors, Type T
- ADAPT-ALL SS5000L Series Fitting Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-2380-20 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 170 Teeth
€829.13 /unit
