GATES 14MGT-2100-20 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 150 Teeth
150
2100 mm
20 mm
€303.30 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 2100 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 150 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 82 17/25" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 0.787" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER A21826 A2 Tool Steel Rectangular Bar, 0.13 Inch Thick
- OIL SAFE 205502 ID Washer Tab, 0.5 Inch Label, Blue
- VNE STAINLESS EG212.5 Male Adapter T304 Stainless Steel
- PROCON 101E140F11GA619
- GATES E360MXL012 Square Tooth Timing Belt, 0.08 Inch Pitch, 45 Teeth
- CHICAGO FAUCETS 65-003JKCP Nut
- APPLETON ELECTRIC SR91001000
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Holders And Replacement Cases
- Tool Lanyards
- Respiratory Equipment Storage
- Multi-Stage Booster Pumps and Systems
- Wheel Chock Accessories
- CONDOR Goatskin Leather Gloves, White
- SALISBURY LPG4S Series Domestic Goatskin Gloves
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, Press x FNPT
- LUMAPRO LED Rope Lights With Clear Jackets
- ANVIL AS200KO Series Channels With Knock Out
- SMC VALVES PVC 3-Way Ball Valve, Push to Connect
- DURHAM MANUFACTURING 2-Sided Stock Carts
- KEY-BAK Assure-A-Key
- ULTRATECH Ultra Spill Pallet Plus Model Pullover Covers
- ALLEGRO SAFETY Hose Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-2100-20 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 150 Teeth
€303.30 /unit
