GATES 14MGT-2590-20 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 185 Teeth
185
2590 mm
20 mm
€363.05 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 2590 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 185 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 101.97" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 0.787" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- OSG 815-0004 Tree Bur SG, Pointed-End Tree, SG-51, Double Cut, 1/4 x 1/2 Inch Head, 1/8 Inch Shank
- MORSE CUTTING TOOLS 98712 Round Carbide Drill, ‎9/32 Inch Dia., 9/32 Inch Shank, 1-3/4 Inch Flute Length
- BEHRINGER SYSTEMS CH-PS-084-X-06 BEHRINGER PIPE SYSTEMS CH-PS-084-X-06
- SMC VALVES VQZ1151R-5LO1-Q Valve, 4/5 Port Size
- BRADY PS-250-150-RD-S 130946 Precut Label Roll, 1/4 x 1 1/2 Inch, Polyolefin, Red, For 20 AWG to 28 AWG Wire Gauge
- MAIN FILTER INC. MF0415454 169600RH3SLE000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 4.56 Inch Height
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS GT017Q-4A 220908 Groove Tool Tialn 0.25 Inch Bore 0.25 Cut
- VOLKEL 90094 Round Die, Form AHSS JIS B 4451, Mf 22 x 1.0 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Resistant and Disposable Sleeves
- Spark Plug Sockets
- Cam and Groove Fittings
- Powder Bulk Level Controls
- Powder Actuated Tool Accessories
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- KEO Metric Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
- REESE Trailer Jacks
- VULCAN HART Final Assembly
- KERN AND SOHN OBB-AZ Series Halogen Bulbs
- SMC VALVES VSR Series Solenoid Valve
- ELVEX Chainsaw Protective Clothing
- RAYMOND PRODUCTS General Purpose Panel Movers with Extra Tall Uprights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-2590-20 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 185 Teeth
€363.05 /unit
