FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tap Bolt |
| Drive | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Fastener Length | 3 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Grade A307A |
| Hardness | Rockwell B69 |
| Head Height | 7/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1/2" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Tap Bolt |
| Length | 3 1/2" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade A307A |
| Material Quality Standards | Astm A307 |
| Minimum Thread Length | 3 1/2" |
| Overall Length | 3 1/2" |
| Rockwell Hardness | Hrb69 |
| Standard | ASME B18.2.1 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 3 1/2" |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Hex Tap Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.85 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- HUB CITY 0220-06460 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
- SOLBERG FT-685P-DN300 Inlet Filter Silencer
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 53B004
- ASHCROFT 451259SD04LXCYDJ1500#-04510SS50XDJ Pressure Gauge, 0 to 1500 PSI, 1259, 4 1/2 Inch Dial, 1/2 Inch NPT Male, Bottom
- WEG 00136ES1BJPR56J-S 14795604 Jet Pump Motor, 1 HP, 3600 RPM, 115/208-230 V, 1 Phase, TEFC, 56J Frame, Footless
- MICRO 100 GEM-109-3 End Mill, 0.1094 Inch Cutter Dia., 0.375 Inch Length of Cut, 0.125 Inch Shank Dia.
- SMC VALVES MGPL12-50Z-M9BWM Compact Cylinder, 12 mm Size, Ball Bearing
- ZSI-FOSTER H6032D-AL Tube, 2 Inch Tube Size, Aluminium
Explore More
- KEYSHAFT
- Indexable Chamfer Mills
- Calibration Solutions
- Chemical-Resistant Pumps
- Arc Flash Clothing Accessories
- Submersible Pump Cable
- IRONCLAD EXO Impact Resistant Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja Ice Insulated Work Gloves
- ACME ELECTRIC WI075 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MUELLER INDUSTRIES 11M Iron Body Y Strainers
- GROVE GEAR NH Series, BMQ-D Style, 826 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- STEELMAX Corded Handheld Bevelers
- INTERNATIONAL ENVIROMENTAL Relays
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Reel Shelving Units
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY U01209.031.0350 Tap Bolt, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 3 1/2 In Lg., 7/32 In Head Ht., 1/2 In Head Wd., 60000 psi TS
€32.98 /pack
