FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tap Bolt |
| Drive | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Fastener Length | 3 1/4" |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Grade A307A |
| Hardness | Rockwell B69 |
| Head Height | 7/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1/2" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Tap Bolt |
| Length | 3 1/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade A307A |
| Material Quality Standards | Astm A307 |
| Minimum Thread Length | 3 1/4" |
| Overall Length | 3 1/4" |
| Rockwell Hardness | Hrb69 |
| Standard | ASME B18.2.1 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 3 1/4" |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Hex Tap Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.46 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Thread Style | Thread Direction | Drive Type | Head Type | Type | Drive Size | Hardness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U01209.031.0100 | Fully Threaded | Right Hand | Hex | Hex | Hex Tap Bolt | - | Rockwell B69 | 100 | €17.86 | |
| U01209.031.0125 | Fully Threaded | Right Hand | Hex | Hex | Hex Tap Bolt | - | Rockwell B69 | 100 | €20.65 | |
| U01209.031.0150 | Fully Threaded | Right Hand | Hex | Hex | Hex Tap Bolt | 1/2" | Rockwell B69 | 100 | €23.86 | |
| U01209.031.0175 | Fully Threaded | Right Hand | Hex | Hex | Hex Tap Bolt | - | Rockwell B69 | 50 | €20.11 | |
| U01209.031.0200 | Fully Threaded | Right Hand | Hex | Hex | Hex Tap Bolt | - | Rockwell B69 | 50 | €22.74 | |
| U01209.031.0225 | Fully Threaded | Right Hand | Hex | Hex | Hex Tap Bolt | - | Rockwell B69 | 50 | €23.62 | |
| U01209.031.0250 | Fully Threaded | Right Hand | Hex | Hex | Hex Tap Bolt | 1/2" | Rockwell B69 | 50 | €19.40 |
Explore Products
- WOODHEAD 1300000227 604000C07F300 Cordset, 4 Pole, Female, 30 Feet, 10/4 Size, SO Cord
- APOLLO VALVES 7014A57 Ball Valve, Size 4 Inch NPT, Bronze
- APEX-TOOLS UG-15MM03 Socket, Cvrd 3/8 Sq Dr 15 mm Hex 23.8 mm Oal
- PASS AND SEYMOUR TP82 Wall Plate, Duplex Receptacle Opening, 2 Gang, Brown
- OSG 3182634 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 3.40 mm Milling Dia., 13.60 mm Length Of Cut
- WEG CWCI07-01-30V18 13511137 AC General Purpose Contactor
- SMC VALVES SY9000-GS-1 Gasket
- SEALMASTER SFT-35 RM Flange Bearing, 2 Bolt, 2.1875 Inch Dia, Setscrew Locking, Standard Felt Seal
Explore More
- KEYSHAFT
- Automotive Loading Ramps
- Pressure Washer Connectors and Adaptors
- Filter Regulator Lubricators (FRL)
- Arc Flash Clothing Kits
- Maintenance Work Supports
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- AKRO-MILS 30124 Shelf Bins
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Forged Alloy Steel
- ANVIL AS821 Series 8-Hole Double Angle Connectors
- NORTHLAND MOTOR TECHNOLOGIES 5.7" Body Diameter Brushless Blowers
- WHITE-RODGERS Thermocouple
- AME INTERNATIONAL Rim Protectors
- 3M 7200 Black Stripper Pads
- BALDWIN ESTATE 5121 Levers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY U01209.031.0325 Tap Bolt, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 3 1/4 In Lg., 7/32 In Head Ht., 1/2 In Head Wd.
€31.05 /pack

