FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tap Bolt |
| Drive | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Fastener Length | 2 3/4" |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Grade A307A |
| Hardness | Rockwell B69 |
| Head Height | 7/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1/2" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Tap Bolt |
| Length | 2 3/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade A307A |
| Material Quality Standards | Astm A307 |
| Minimum Thread Length | 2 3/4" |
| Overall Length | 2 3/4" |
| Rockwell Hardness | Hrb69 |
| Standard | ASME B18.2.1 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 2 3/4" |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Hex Tap Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.28 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 60069 Screw Machine Drill, 3/16 Inch Dia., 130 Degree
- BUSSMANN SS-5F-6.3A-BK Through Hole Leaded Fuse, PCB Mount Specialty Fuse, Fast Blow, 250VAC, 6.3A
- 80/20 2491 Mesh Retainer, Narrow, Single Arm, 1 Inch Length Aluminum, Clear
- SPEARS VALVES 401-209BC Reducer Tee, Socket, Schedule 40, 1-1/2 x 1/2 Size, PVC
- KUNKLE 917BDDV01BME Safety Relief Valve, Male X Female NPT, D Orifice, 3/4 Inch Inlet Size
- OSG 8315302 Spiral Flute Tap, M10x1.25 Thread Size, 24 mm Thread Lg, Bright, OH4, Modified Bottoming
- BROWNING 153 KD 1 SS 2286706 Disc Coupling, Style KD1, Size 153, Rough Bore, Carbon Steel Hub Material
Explore More
- KEYSHAFT
- Electro Mechanical Actuators
- Round Blanks
- Nuisance Dust and Procedural Masks
- Cable Support Grips
- Grippers And Accessories
- ALLEGRO SAFETY Saran Air Double Bib Maintenance Free Hoods
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- MUELLER INDUSTRIES 1605-A Chexter Check Valves
- DAYTON Carbonator Pump Motors
- ULTRATECH Pads
- ENERPAC A Series Cylinder Attachement Threaded Adapters
- GLOBE SCIENTIFIC CryoCLEAR Vials, External Thread, 2.0 ml Capacity
- ALEMITE Breathers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY U01209.031.0275 Tap Bolt, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 2 3/4 In Lg., 7/32 In Head Ht., 1/2 In Head Wd., 60000 psi TS
€26.42 /pack
