FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tap Bolt |
| Drive | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Fastener Length | 5 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Grade A307A |
| Hardness | Rockwell B69 |
| Head Height | 7/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1/2" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Tap Bolt |
| Length | 5 1/2" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade A307A |
| Material Quality Standards | Astm A307 |
| Minimum Thread Length | 5 1/2" |
| Overall Length | 5 1/2" |
| Rockwell Hardness | Hrb69 |
| Standard | ASME B18.2.1 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 5 1/2" |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Hex Tap Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- MILWAUKEE VALVE 1853 - 300 Silent Check Valve, Globe Style, Cast Iron, 3 Inch Valve Size
- BALDOR / DODGE M2REBUILDKIT44 MTA 2 Rebuild Kit Level 44:1
- FABORY B12020.025.0001 Castle Nut, 1/4-28 Thread Size, Grade 2 Grade
- EATON FAZ-D4/1-NA-L Miniature Circuit Breaker, D Curve, 1 Pole, 4A, 240 Vac, Screw
- REGAL 010432AS88 Thread Forming Tap, 3/4-16 Size, H7 Limit, Plug With TiALN Coating
- EATON E2F100KMU62 Molded Case Circuit Breaker, Type E2F, F-Frame, 150-500A, 3-Pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc
- EATON 2CLE-200E Current-Limiting Fuse, Single Barrel, Medium Voltage, 200A, 2.75 Kv, 50 kA Interrupt
- ZSI-FOSTER H8056RIR Rubber Insert, 3-1/2 Inch Tube Size, Rail Mount
Explore More
- KEYSHAFT
- Faceshield Assemblies
- Inline Filters
- Ducted Fume Hoods
- Counter Hour Meter Accessories
- Heat Pump Reversing Valves
- CONDOR Safety Glasses
- NEWSTRIPE Airless Striping Machines
- VIBCO BBS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- ACME ELECTRIC WI030 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 500 Inch per Roll
- TSUBAKI Multi-Strand Sprockets, 1-3/4 Inch pitch
- BALDOR / DODGE Split Tire, ES50M, Elastomeric Couplings
- JOHNSON CONTROLS A99B Series Temperature Sensors
- MAKITA O-Rings
- USA INDUSTRIALS Groove Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY U01209.031.0550 Tap Bolt, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 5 1/2 In Lg., 7/32 In Head Ht., 1/2 In Head Wd., 60000 psi TS
€18.51 /pack
