FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 25 |
| Finish | Plain |
| Length | 14 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Outside Diameter Tolerance | 0.004 mm to 0.012 mm |
| Overall Length Tolerance | 0 mm to 0.5 mm |
| Pin Dia. | 5 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Rockwell Hardness | B80 |
| Shank Length | 14 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.050.0040 | -0.31 mm to +0.31 mm | 40 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 100 | €92.83 | |
| M39080.050.0045 | -0.31 mm to +0.31 mm | 45 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 50 | €32.02 | |
| M39080.050.0050 | -0.37 mm to +0.37 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 50 | €75.13 | |
| M39070.050.0010 | - | - | - | Standard Dowel | 5 mm | Steel | 25 | €7.10 | |
| M39070.050.0012 | - | 12 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €5.05 | |
| M39070.050.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €5.77 | |
| M39070.050.0018 | - | 18 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €19.80 |
Explore Products
- FEBCO 825 YA 1 1/2 Reduced Pressure Zone Backflow Preventer
- BLACKBURN (T&B) CU250 Copper Splice Connector, Long Barrel, Wire Size 250 kcmil
- PARKER P3YEA18ESABAEN
- HILMAN ROLLERS 15-RS Roller With Rigid-Smooth Top, 15 Ton Capacity
- SMC VALVES VFS2120-5D-02T Solenoid Valve, 1/4 Port Size
- WOODHEAD 1200730139 773031A03F0101 Cordset, 3 Pole, Male Female, 1 Feet, Straight, 90 Degree, 18/3 Size, PVC
- DBI-SALA 70007412367 1106106 Delta Derrick Harness, No-Tangle, Yellow, Large
- EATON DK3250WS42 Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 250A, 240 Vac, 250 Vdc, No Terminals
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Floats
- Filtration Accessories
- Portable Oil and Kerosene Heaters
- Knurling Tool Accessories
- Eductor-Jet Pumps
- AKRO-MILS 30174 Shelf Bins
- YOKE Grab Hook
- 3M Clear Anti-Fog Reading Glasses
- SPEARS VALVES CPVC Wafer Butterfly Valves, Lever Handle, FKM
- WRIGHT TOOL Metric Combination Wrenches, Satin Finish, 12 Point Heavy Duty Flat Stem
- SPEAKMAN Hotel S-2005 Series Shower Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.050.0014 Dowel Pin, Std Dowel, 14 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Steel
€12.93 /pack

