FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 25 |
| Finish | Plain |
| Length | 36 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 5 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 36 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.050.0040 | -0.31 mm to +0.31 mm | 40 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 100 | €92.83 | |
| M39080.050.0045 | -0.31 mm to +0.31 mm | 45 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 50 | €32.02 | |
| M39080.050.0050 | -0.37 mm to +0.37 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 50 | €75.13 | |
| M39070.050.0010 | - | - | - | Standard Dowel | 5 mm | Steel | 25 | €7.10 | |
| M39070.050.0012 | - | 12 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €5.05 | |
| M39070.050.0014 | - | 14 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €12.93 | |
| M39070.050.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €5.77 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 232329 30X63 CR DR XT35 30X63 Crown Drum XT35
- BALDOR / DODGE 113072 TL16H200-1108 DYNA-SYNC Sprocket
- WINSMITH E35MDBD32000LC Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- DAYTON 60N502 Fan Panel and Drive Frame Assembly
- BATTERY DOCTOR 31113-7 Circuit Breaker, Stud Mount, Right Angle Bracket, 20A
- OSG 200-0860 Flute Drill Bit, #44 Drill Bit Size, 3/4 Inch Flute Length, #44 Shank Dia.
- HUMBOLDT HM-4199.150SS Triaxial Cap and Base Set 150mm Cap and Base Set, Stainless Steel
- VOLLRATH XCBB0031 Tray Condensate
Explore More
- KEYSHAFT
- Enclosure Coolers
- Platform Lifts
- Residential Wall and Ceiling Exhaust Fans
- Wall Hydrants
- Stainless Steel Hose Assembly
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Flexible Packing Hooks
- ANSELL 87-198 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- HOBO Data Logger
- BOUTON OPTICAL Reading Glasses
- COOPER B-LINE Twist Fasteners
- HUMBOLDT Shelby Tubes
- POWER FIRST Extension Cord Adapters, 2 Outlets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.050.0036 Dowel Pin, Std Dowel, 36 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Steel
€12.97 /pack

