GRAINGER M39080.050.0040 Steel Dowel Pin, Plain Finish, 40 mm L, 5 mm Pin Dia., 100PK | CD2LRN 53GH37
GRAINGER M39080.050.0040 Dowel Pin, Std Dowel, 40 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Rockwell C58-C62, Steel, Plain
Item: CD2LRNModel: M39080.050.0040Cross Ref: 53GH37
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Display Qty 100
Finish Plain
Hardness Rockwell C58-C62
Length 40 mm
Length Tolerance -0.31 mm to +0.31 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Overall Length Tolerance -0.31 mm to +0.31 mm
Pin Dia. 5 mm
Pin Type Press Fit
Shank Length 40 mm