FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 25 |
| Finish | Plain |
| Length | 32 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 5 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 32 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.050.0040 | -0.31 mm to +0.31 mm | 40 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 100 | €92.83 | |
| M39080.050.0045 | -0.31 mm to +0.31 mm | 45 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 50 | €32.02 | |
| M39080.050.0050 | -0.37 mm to +0.37 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 5 mm | Steel | 50 | €75.13 | |
| M39070.050.0010 | - | - | - | Standard Dowel | 5 mm | Steel | 25 | €7.10 | |
| M39070.050.0012 | - | 12 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €5.05 | |
| M39070.050.0014 | - | 14 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €12.93 | |
| M39070.050.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 5 mm | Steel | 25 | €5.77 |
Explore Products
- COXREELS C-L350-5016-A Spring Return Hose Reel, 3/8 Inch Inner Dia., 50 Feet Length
- VULCAN HART 00-881528 Contactor Box
- TITAN FASTENERS SMA3400X8
- WEG ESW-B40V24A-R70 14971497 Manual Motor Starter, Pushbutton, 40A, 3-Pole, 208-240 VAC /180-208 VAC Coil Voltage
- VICKERS 02-109691
- LEESON 131571.00 C182C17WB3D General Purpose Motor, 2 HP, 1 Phase, 60 Hz, 115/208-230V, 1800 RPM
- APOLLO VALVES 702075060 Ball Valve, Size 1-1/2 Inch, Solder, Bronze, 2-1/4 Inch Locking
- MALCO FCG2 Siding Overlap Gauge Set 2 Pc
Explore More
- KEYSHAFT
- Cordless Tool Battery Chargers
- Stepladders
- Tube End Leveling Mounts
- Spray Gun Cup Liner
- Confined Space Pole Hoists
- VALTERRA PVC Gate Valve, Spigot
- AUTOQUIP Super Titan Scissor Lift Tables
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Metric Thread
- MUELLER INDUSTRIES 165-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- GREENLEE T Handle Wrenches
- HOFFMAN Proline S1 Series Cabinet Rack Angles
- SALISBURY Arc Flash Coats
- CELLTREAT Pipettes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.050.0032 Dowel Pin, Std Dowel, 32 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Steel
€14.27 /pack

