FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 2.7 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Length | 24 mm |
| Material | Steel |
| Minimum Chamfer Length | 0.25 mm |
| Nominal Dia. | 3 mm |
| Pin Diameter | 3 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Shank Length | 24 mm |
| Standard | D7346, ISO13337 |
| Standards | D7346, Iso13337 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 24 mm |
| Wall Thickness | 0.3 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- DIXON 31156018DOT UNION TEE
- COOPER B-LINE BH4-E-9-12-AS Hanger, 1/4 In - 20 Thread Size, Rod To Beam Hanger Type, 1 In Lg., 160 lbs. Load Capacity
- ZSI-FOSTER HM8083RIR Rubber Insert, 83 mm Size, Rail Mount
- REGAL 090429RM Carbide End Mill, Ball Nose, 5/8 Inch Dia., 5 Inch Length, 4 Flutes, Bright
- WATTS 30C-4135-12 0242073 Flexible Gas Connector, 3/4 x 1/2 Inch Nominal Size, 304 Stainless Steel
- TITAN FASTENERS HYA10160
- GRAINGER ZUSABSR-S-102 Buna-N Roll, Closed Cell, 36 Inch X 10 FtPlain, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Hammer Drive Pin Anchors
- Drum Accessories
- O-Ring Splicing Kits
- Pressure Washer Motors
- Thrust Washers
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Black Work Gloves
- CAIMAN Unlined Palm TIG/MIG Welding Gloves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, 7 Gauge, White
- KEO Metric Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
- CHEMTROLS VALVES Kynar(R) Inline Ball Valve, Socket x Socket
- VULCAN Screw Plug Immersion Heater
- SALSBURY INDUSTRIES Cluster Box Units
- DIXON Gauges
- COTTERMAN 1500 Series Partially Asembled Rolling Metal Ladders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39060.030.0024 Spring Pin, 3 mm Nominal Dia., Steel, 24 mm Lg., Plain, Slotted
€12.12 /pack
