FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 8.5 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Length | 12 mm |
| Material | Steel |
| Minimum Chamfer Length | 2 mm |
| Nominal Dia. | 10 mm |
| Pin Diameter | 10 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Shank Length | 12 mm |
| Standard | D7346, ISO13337 |
| Standards | D7346, Iso13337 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 12 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- EATON JGU316035G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsg Trip, 3-Pole, 160A, 600 Vac, Line/Load
- GRAINGER M39100.030.0016 Spring Pin, 3mm Nominal Dia., Steel, 3.3mm To 3.5mm Actual Dia. Rng, 16mm Lg., Pln
- PLAST-O-MATIC ABRS125EPT-PF-LSW Ball Valve, Limit Stop/switch, Air X Spring, EPDM Seal, PVDF, 1-1/4 Inch Size
- EATON C0250E1B Industrial Control Transformer, Type Mte, Pv 120 X 240V, Sv 24V, 250 Va, Cu Magnet Wire
- SMITH COOPER INTERNATIONAL 4321004490 Nipple
- TECHNIKS 32400/INC1 Tapping Head, Straight, 1 Inch Size Shank Dia, INC1 Taper Size
- WALTER TOOLS A1148-10.2 5057125 Screw Machine Drill Bit, 10.20 mm Size, 1 11/16 Inch Flute Length, Conical Point
Explore More
- KEYSHAFT
- Prewired Raceways
- Pan Rack Covers
- Boiler Gauges
- Hydraulic High Pressure Filters
- Ring Gauges
- RUD CHAIN Inox Star Eye Bolts, Metric Thread
- LUMAPRO Hand Lamp Cord Reels
- OETIKER HIP 2000 Series Hand Installation Pincers
- ANVIL AS993 Series Inside Clevises
- WRIGHT TOOL Adjustable Pin Spanner Wrenches
- MARTIN SPROCKET 5V Series Hi-Cap Wedge Stock 6 Groove MST Sheaves
- DAYTON Hardware Kits
- VESTIL FL Series Economical Floor Locks
- TENSABARRIER Wall Mounted Retractable Barriers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39060.100.0012 Spring Pin, 10 mm Nominal Dia., Steel, 12 mm Lg., Plain, Slotted
€25.97 /pack
