FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 2.7 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Length | 36 mm |
| Material | Steel |
| Minimum Chamfer Length | 0.25 mm |
| Nominal Dia. | 3 mm |
| Pin Diameter | 3 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Shank Length | 36 mm |
| Standard | D7346, ISO13337 |
| Standards | D7346, Iso13337 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 36 mm |
| Wall Thickness | 0.3 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP1250250BT | Zinc Plated | 0.122" | 0.044" | 0.008" | Grade 1070/1080 | 1875 lbs. | 0.028" | - | 250 | €23.90 | |
| SLTP1870437BT | Plain | 0.182" | 0.055" | 0.011" | Grade 1070/1080 | 4150 lbs. | 1/25" | - | 250 | €19.79 | |
| SLTP3121375BT | Zinc Plated | 0.306" | 2/25" | 0.014" | Grade 1070/1080 | 10800 lbs. | 0.062" | - | 50 | €38.36 | |
| 5CU76 | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €70.70 | |
| 5CU80 | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €71.81 | |
| 5CU84 | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €70.70 | |
| 5CU88 | - | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €89.26 |
Explore Products
- APOLLO VALVES SJSS8026 Adapter, 2 Inch
- VERMONT GAGE 911199500 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.995 Inch Size
- MACROMATIC TH43166-07 Time Delay Relay, Repeat Cycle Off 1st, SPDT, 12V DC, 0.3 to 30 sec.
- COXREELS 5150-60
- BDG 20-1-1870-M-K Leather Gloves, Size M, Cut and Sewn Glove, Full Finger, Goatskin, Shirred Slip-On Cuff
- OSG 3170331 Ball End Mill, 2 Flutes, 3 mm Milling Dia., 2.4 mm Lg Of Cut, 20.00 mm Neck Lg, WXL
- ITW BEE LEITZKE 15-017 Clevis Pin, Head, 1/4 In Pin Dia., 23/64 In Usable Lg., 1/2 In Lg., Gr. 18-8, Std
- APPROVED VENDOR E4BNF15 Nipple 1 Inch 304 Stainless Steel 12 Inch Length Schedule 80
Explore More
- KEYSHAFT
- Tap Sets
- Enclosure Heaters
- Forged Eye Nuts
- Moisture Meter Accessories
- Bronze Flat Bars
- PS DOORS Pallet Rack Safety Gates
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 33 x 13 mm Size
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with One Thumb Tab, For 16 mm Tubes
- GRAINGER Enclosed Service Carts
- HOFFMAN Type 12 Removable Hinge Quick Turn Latch Junction Boxes
- GEDORE Ratchet Heads
- DIXON Air Chief Automotive Threaded Couplers, Male NPT
- PARKER 171P Series Poly-Tite Male Run Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39060.030.0036 Spring Pin, 3 mm Nominal Dia., Steel, 36 mm Lg., Plain, Slotted
€24.94 /pack


