FABORY B39100.015.0100 Spring Pin, 5/32 In Nominal Dia., Steel, 0.162 In To 0.167 In Actual Dia. Rng
Item: CG7GFCModel: B39100.015.0100Cross Ref: 176P92
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 0.162" to 0.167"
Chamfer Dia. 0.151"
Double Shear Strength 2750 lbs.
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 11/64"
Fits Minimum Hole Diameter 11/64"
Length 1"
Material Steel
Max. Chamfer Length 0.048"
Min. Chamfer Length 0.01"
Nominal Dia. 5/32"
Pin Diameter 5/32"
Pin Type Slotted
Shank Length 1"
Standard ASME B18.8.2
Standards Asme B18.8.2
System Of Measurement Imperial
Type Slotted
Usable Length 1"
Wall Thickness 0.032"