FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Split Lock Washer |
| Color | Yellow |
| Dimensional Standards | DIN 127 B |
| Finish | Zinc Yellow |
| Fits Bolt Sizes | M18 |
| For Screw Size | M18 |
| Inside Dia. | 18.2 mm |
| Lock Washer Type | Split Lock |
| Material | Spring Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Thickness | 3.5 mm |
| Minimum Thickness | 3.5 mm |
| Outside Dia. | 29.4 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 3.5 mm |
| Type | Split Lock |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Details:
- General Purpose
Product Variants
| Product | Model | Fits Bolt Sizes | Inside Dia. | Outside Dia. | Thickness | Color | For Screw Size | Class | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M37060.100.0001 | M10 | 10.2 mm | 18.1 mm | 2.2 mm | Silver | - | Not Applicable | 100 | €13.62 | |
![]() |
M37060.160.0001 | M16 | 16.2 mm | 27.4 mm | 3.5 mm | Yellow | M16 | Not Applicable | 50 | €30.96 | |
![]() |
M37060.060.0001 | M6 | 6.1 mm | 11.8 mm | 1.6 mm | Yellow | M6 | Not Applicable | 100 | €10.06 | |
![]() |
M37060.030.0001 | M3 | 3.1 mm | 6.2 mm | 0.8 mm | Yellow | M3 | - | 100 | €5.02 | |
![]() |
M37060.040.0001 | M4 | 4.1 mm | 7.6 mm | 0.9 mm | Yellow | M4 | - | 100 | €5.91 | |
![]() |
M37060.050.0001 | M5 | 5.1 mm | 9.2 mm | 1.2 mm | Yellow | M5 | - | 100 | €6.46 | |
![]() |
M37060.070.0001 | M7 | 7.1 mm | 12.8 mm | 1.6 mm | Yellow | M7 | - | 100 | €22.60 |
Explore Products
- EATON SVX040A1-4A1N1B8C3D3 Adjustable Frequency Drive, 40HP, RS-232 with D9, 1 ext 24V DC, PROFIBUS DP, 380-500V, FR7
- ROBERTS 10-412-2 Kicker Knee
- VESTIL VWS-770-AA-DC Steel Stacker with Adjustable DC Power Winch 770 lb Capacity, Black/Yellow
- MILWAUKEE VALVE 37046A Ball Valve, 3 Piece, Full Port, Carbon Steel, 1 1/2 Inch Valve Size
- VERMONT GAGE 141255980 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.5598 Inch Size
- REED INSTRUMENTS LM-8000-NIST Environmental Meter, Multi-function, NIST Certified
- PARKER 17B38A18A4BDA
Explore More
- KEYSHAFT
- Wildland Gear Packs and Bags
- Dual Wheel Casters
- Crane Scales and Dynamometers
- Unmounted Linear Bearings
- Carbon Steel Expanded Sheets
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Cotton
- ANSELL 97-013 Activarmr Durable High Visibility Work Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Premium, Double Palm, Cowhide
- SIEMENS HEM Series Circuit Breakers
- APPROVED VENDOR Lamp Changers
- PLAST-O-MATIC Flow Control Valves, EPDM Seal
- GROVE GEAR NH Series, BM-L Style, 830 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M37060.180.0001 Split Lock Washer, M18 Fits Bolt Size, 29.4 mm O.D., 3.5 mm Thk., Yellow Zn Plated
€43.87 /pack



