FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Split Lock Washer |
| Color | Yellow |
| Dimensional Standards | DIN 127 B |
| Finish | Zinc Yellow |
| Fits Bolt Sizes | M7 |
| For Screw Size | M7 |
| Inside Dia. | 7.1 mm |
| Lock Washer Type | Split Lock |
| Material | Spring Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Thickness | 1.6 mm |
| Minimum Thickness | 1.6 mm |
| Outside Dia. | 12.8 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 1.6 mm |
| Type | Split Lock |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Details:
- General Purpose
Product Variants
| Product | Model | Fits Bolt Sizes | Inside Dia. | Outside Dia. | Thickness | Color | For Screw Size | Class | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M37060.100.0001 | M10 | 10.2 mm | 18.1 mm | 2.2 mm | Silver | - | Not Applicable | 100 | €13.62 | |
![]() |
M37060.160.0001 | M16 | 16.2 mm | 27.4 mm | 3.5 mm | Yellow | M16 | Not Applicable | 50 | €30.96 | |
![]() |
M37060.060.0001 | M6 | 6.1 mm | 11.8 mm | 1.6 mm | Yellow | M6 | Not Applicable | 100 | €10.06 | |
![]() |
M37060.030.0001 | M3 | 3.1 mm | 6.2 mm | 0.8 mm | Yellow | M3 | - | 100 | €5.02 | |
![]() |
M37060.040.0001 | M4 | 4.1 mm | 7.6 mm | 0.9 mm | Yellow | M4 | - | 100 | €5.91 | |
![]() |
M37060.050.0001 | M5 | 5.1 mm | 9.2 mm | 1.2 mm | Yellow | M5 | - | 100 | €6.46 | |
![]() |
M37060.080.0001 | M8 | 8.1 mm | 14.8 mm | 2 mm | Yellow | M8 | - | 100 | €14.16 |
Explore Products
- 3M 7100003693 60455067615 / 02019 Sanding Sheet, 9 Inch Width x 11 Inch Length, J2500 Grit, A Weight Paper
- HAYWARD TC20150STE Check Valve Cpvc 1-1/2 Inch Skt/fnpt
- VOLKEL 36966 Machine Tap, White Ring, DIN 371/C-R39HSSE-VAP, UNF 5/16 x 24 Size
- MAIN FILTER INC. MF0097010 2066378 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 5.66 Inch Height
- PRIME LINE U 10163 Shelf Support Peg, Metal, 20 Lb Load Capacity, Nickel, 1/4 Inch Size, 35/64 Inch Size
- LOVEJOY 68514414322 SC250 CPLG 1/4 N/KW W/SS Rigid Shaft Coupling, Bore 0.25 In, Length 0.75 In
- MERSEN FERRAZ A70P35-4 Semiconductor, High Speed, 700V, 35A, aR Class
- REGAL 035190AA Drill Bit, 135 Deg. Split Point, #47 Dia., Type F, 0.0785 Equivalent, Bronze
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Timers
- Ultrasonic Thickness Gauge Accessories
- Hole Drill Bore and Wire Gauges
- Wheel Risers
- Label Protectors
- LUMAPRO Wall Packs
- AKRO-MILS 30174 Shelf Bins
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- MUELLER INDUSTRIES 105MDT Silent Check Valves
- HALLOWELL Locker Slope Top
- ALTRONIX Utp Transceiver Hub Mount Kit
- SPEARS VALVES PVC Class 100 IPS Fabricated 90 Deg. Elbows, Socket x Socket
- BELDEN Communication Cables
- PIP Hi-Vis Apparel Shirts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M37060.070.0001 Split Lock Washer, M7 Fits Bolt Size, 12.8 mm O.D., 1.6 mm Thk., Spring Steel
€22.60 /pack



