FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Split Lock Washer |
| Color | Yellow |
| Dimensional Standards | DIN 127 B |
| Finish | Zinc Yellow |
| Fits Bolt Sizes | M8 |
| For Screw Size | M8 |
| Inside Dia. | 8.1 mm |
| Lock Washer Type | Split Lock |
| Material | Spring Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Thickness | 2 mm |
| Minimum Thickness | 2 mm |
| Outside Dia. | 14.8 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 2 mm |
| Type | Split Lock |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Details:
- General Purpose
Product Variants
| Product | Model | Fits Bolt Sizes | Inside Dia. | Outside Dia. | Thickness | Color | For Screw Size | Class | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M37060.100.0001 | M10 | 10.2 mm | 18.1 mm | 2.2 mm | Silver | - | Not Applicable | 100 | €13.62 | |
![]() |
M37060.160.0001 | M16 | 16.2 mm | 27.4 mm | 3.5 mm | Yellow | M16 | Not Applicable | 50 | €30.96 | |
![]() |
M37060.060.0001 | M6 | 6.1 mm | 11.8 mm | 1.6 mm | Yellow | M6 | Not Applicable | 100 | €10.06 | |
![]() |
M37060.030.0001 | M3 | 3.1 mm | 6.2 mm | 0.8 mm | Yellow | M3 | - | 100 | €5.02 | |
![]() |
M37060.040.0001 | M4 | 4.1 mm | 7.6 mm | 0.9 mm | Yellow | M4 | - | 100 | €5.91 | |
![]() |
M37060.050.0001 | M5 | 5.1 mm | 9.2 mm | 1.2 mm | Yellow | M5 | - | 100 | €6.46 | |
![]() |
M37060.070.0001 | M7 | 7.1 mm | 12.8 mm | 1.6 mm | Yellow | M7 | - | 100 | €22.60 |
Explore Products
- BEHRINGER SYSTEMS UST3075-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS UST3075-PP
- BOSTON GEAR G1076KRH Worm, 8 Diamteral Pitch, 14.5 Deg. Pressure Angle, Right Hand, Steel-Unhardened
- BOSTON GEAR F00190
- SPEARS VALVES 4733L1-040 Industrial Vertical 3 Way Ball Valve, Flanged, L Port, FKM, 4 Size, PVC
- MACROMATIC TR-54121-17 Time Delay Relay, 240VAC, 10A
- APOLLO VALVES 7610121A Standard Port 2 Pcs SS Ball Valve with Mounting Pad, UHMWPE Trim 1/4 Inch Size, 2 x FNPT
- DORIAN DHAA-56
Explore More
- KEYSHAFT
- Modular Drawer Cabinets
- Channel Strip Fluorescent Fixtures
- Fuse Kits
- Tube Clamps
- Trigger Clamp/Spreaders
- DESTACO 860, 861, 890, 891 Series Pneumatic Power Clamps
- CONDOR ANSI Cut Level A3 Cut-Resistant Sleeves
- OETIKER Hose Clamp Assortment Kits
- WELCH Vacuum Pump, 55/64 HP
- LOVEJOY RunRight Inch Tensioners, Type RT F
- WATTS 152SS Series Steam Pressure Regulators
- NIBCO PC603-2 Series Extended Adapters, FTG x F
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M37060.080.0001 Split Lock Washer, M8 Fits Bolt Size, 14.8 mm O.D., 2 mm Thk., Yellow Zn Plated
€14.16 /pack



