FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Lock Washer |
| Class | Not Applicable |
| Color | Silver |
| Finish | Yellow Zinc Plated |
| Fits Bolt Sizes | M10 |
| Grade | Non Graded |
| Inside Dia. | 10.2 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Dia. | 18.1 mm |
| Standard | DIN 127B |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 2.2 mm |
| Type | Split Lock |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fits Bolt Sizes | Inside Dia. | Outside Dia. | Thickness | Color | For Screw Size | Class | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M37060.160.0001 | M16 | 16.2 mm | 27.4 mm | 3.5 mm | Yellow | M16 | Not Applicable | 50 | €30.96 | |
![]() |
M37060.060.0001 | M6 | 6.1 mm | 11.8 mm | 1.6 mm | Yellow | M6 | Not Applicable | 100 | €10.06 | |
![]() |
M37060.030.0001 | M3 | 3.1 mm | 6.2 mm | 0.8 mm | Yellow | M3 | - | 100 | €5.02 | |
![]() |
M37060.040.0001 | M4 | 4.1 mm | 7.6 mm | 0.9 mm | Yellow | M4 | - | 100 | €5.91 | |
![]() |
M37060.050.0001 | M5 | 5.1 mm | 9.2 mm | 1.2 mm | Yellow | M5 | - | 100 | €6.46 | |
![]() |
M37060.070.0001 | M7 | 7.1 mm | 12.8 mm | 1.6 mm | Yellow | M7 | - | 100 | €22.60 | |
![]() |
M37060.080.0001 | M8 | 8.1 mm | 14.8 mm | 2 mm | Yellow | M8 | - | 100 | €14.16 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 70102P41 Ball Valve, 3/8 Inch Size, BSPP, Bronze, Auto Drain
- SCHNEIDER ELECTRIC XB4AB2 Emergency Switching Off Push Button, 22 mm Size, Red, 1 Nc, 13/4X, Mushroom Head
- NORTON ABRASIVES 77696007762 Hook-and-Loop Sanding Disc, 5 Inch, 280 Grit, Ceramic, Multi-Hole, Coated
- CYTIVA WHATMAN 2626-990 pH Indicator Strips, pH, 1.8 to 3.8 pH
- SQUARE D EGB24020 Bolt On Circuit Breaker Egb 20 Amp 480vac 2p 35kaic@480v
- GATES 7838-5212 QD Style Bushing, 2-3/4 Inch
- EATON E57YED636W Inductive Proximity Sensor, Straight, Shielded, 32 In, 3.5A At 10-55 VDC, 10-55 VDC
- METRO PR2160NK3-4 Wire Shelf 21x60 inch Green Epoxy
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Gauge Kits
- Hanging Folding Chair and Table Trucks
- Hose Clamp Assortments
- Glue Guns
- Flexible Gas Hoses
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- FACOM 76 Angled Open Socket Wrenches
- MAYHEW TOOLS Handguarded Cold Chisels
- EXAIR High Efficiency Air Knife Kits, 1/4 Inch FNPT Inlet
- EDWARDS SIGNALING LED Beacons
- EATON C Series DC Circuit Breakers, HJDDC Type
- TEADIT 2660/1660 Homogeneous Flexible Graphite Sheets
- NIBCO 6503 Series Female Adapter Couplings, S x FPT, Kynar Red PVDF Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M37060.100.0001 Spring Lock Washer, M10 Fits Bolt Size, Split Lock, 18.1 mm O.D., Not Gr.
€13.62 /pack



