FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Split Lock Washer |
| Color | Yellow |
| Dimensional Standards | DIN 127 B |
| Finish | Zinc Yellow |
| Fits Bolt Sizes | M5 |
| For Screw Size | M5 |
| Inside Dia. | 5.1 mm |
| Lock Washer Type | Split Lock |
| Material | Spring Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Thickness | 1.2 mm |
| Minimum Thickness | 1.2 mm |
| Outside Dia. | 9.2 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 1.2 mm |
| Type | Split Lock |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Details:
- General Purpose
Product Variants
| Product | Model | Fits Bolt Sizes | Inside Dia. | Outside Dia. | Thickness | Color | For Screw Size | Class | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M37060.100.0001 | M10 | 10.2 mm | 18.1 mm | 2.2 mm | Silver | - | Not Applicable | 100 | €13.62 | |
![]() |
M37060.160.0001 | M16 | 16.2 mm | 27.4 mm | 3.5 mm | Yellow | M16 | Not Applicable | 50 | €30.96 | |
![]() |
M37060.060.0001 | M6 | 6.1 mm | 11.8 mm | 1.6 mm | Yellow | M6 | Not Applicable | 100 | €10.06 | |
![]() |
M37060.030.0001 | M3 | 3.1 mm | 6.2 mm | 0.8 mm | Yellow | M3 | - | 100 | €5.02 | |
![]() |
M37060.040.0001 | M4 | 4.1 mm | 7.6 mm | 0.9 mm | Yellow | M4 | - | 100 | €5.91 | |
![]() |
M37060.070.0001 | M7 | 7.1 mm | 12.8 mm | 1.6 mm | Yellow | M7 | - | 100 | €22.60 | |
![]() |
M37060.080.0001 | M8 | 8.1 mm | 14.8 mm | 2 mm | Yellow | M8 | - | 100 | €14.16 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC CSBG350P1
- REGAL 017323AS33 Hand Tap, 11/16-16, H3 Limit, 4 Flutes, Bottom, Left Hand With Nitride
- WEG TBX-E440-3-W22 11470906 Terminal Box, 2xNPT 3 Inch Size
- 3M 7010362087 60440212540 / 66662 Sanding Belt, 43 Inch Width x 75 Inch Length, Aluminum Oxide, P120 Grit, X Weight Cloth
- MAIN FILTER INC. MF0596242 A02A06GW Spin-On Filter, Glass/Water Removal, 5 Micron, Buna Seal, 5.748 Inch Height
- HAKKO T22-BL2 Soldering Tip Heavy Duty 0.5mmx15mm
- WALTER TOOLS 24460-G3/8 5078881 Pipe And Conduit Thread Tap, 3/8-19 Thread Size, 13/16 Inch Thread Length, 4 Flutes
- MONOPRICE 5899 Voice And Data Patch Cord, Round, 26 Awg, Blue, 3 Ft Overall Lg, 6A, Pvc
Explore More
- KEYSHAFT
- Faceshield Replacement Visors
- Bit Sets
- Specialty Hinges
- Immersion Heaters
- Wall Mount Jibs
- DESTACO 624 Series Straight Line Action Clamps
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants
- BURNDY GB Type Mechanical Grounding Connectors
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EP2 24 Gas Springs
- MAYHEW TOOLS Handguarded Cold Chisels
- SPEARS VALVES PVC Premium Actuated Electric Diaphragm Valves, Socket, EPDM O-Ring
- REGAL STI Spiral Flute Taps, Plug, HSS, Alcrona
- OSG High Performance Finishing Powdered Metal Square End Mills
- STRONG HOLD Ventilated Mobile Shelf Cabinets
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 4.32 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M37060.050.0001 Split Lock Washer, M5 Fits Bolt Size, 9.2 mm O.D., 5.1 mm I.D., Spring Steel
€6.46 /pack



