FABORY M24520.030.0040 Slotted Cheese Head Screw, 40mm Length, Property Class 4.8 Steel, M3 x 0.50mm Thread, 100PK | CG8EDD 54FM38
FABORY M24520.030.0040 Screw, M3x0.5 Thread Size, Steel, 40 mm Lg., Std Machine Screw, Cheese, Slotted
Item: CG8EDDModel: M24520.030.0040Cross Ref: 54FM38
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Screw
Class Class 4.8
Dimensional Standards Din 84, Din En Iso 1207
Drive Slotted
Drive Size 5.4 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 40 mm
Finish Zinc Plated
Head Dia. 5.5 mm
Head Height 2 mm
Head Type Cheese
Length 40 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Steel
Material Grade/class 4.8
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Size M3
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60900 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 40 mm
Thread Pitch 0.5 mm