FABORY M24520.020.0010 Machine Screw, 10mm Length, Property Class 4.8 Steel, M2 x 0.40mm Thread Size, 100PK | CG8ECW 38DM22
FABORY M24520.020.0010 Machine Screw, M2x0.4 Thread Size, Steel, 10 mm Lg., Std, Cheese
Item: CG8ECWModel: M24520.020.0010Cross Ref: 38DM22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 4.8
Dimensional Standards Din 84, Din En Iso 1207
Drive Slotted
Drive Type Slotted
Fastener Length 10 mm
Finish Zinc Plated
Head Dia. 3.8 mm
Head Height 1.4 mm
Head Type Cheese
Length 10 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Steel
Material Grade/class 4.8
Maximum Temperature 302°F
Minimum Temperature 58°F
Minimum Thread Length 10 mm
Screw Size M2
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 58000 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 10 mm
Thread Pitch 0.4 mm