FABORY M24520.040.0050 Slotted Cheese Head Screw, 50mm Length, Property Class 4.8 Steel, M4 x 0.70mm Thread, 100PK | CG8EDF 54FM39
FABORY M24520.040.0050 Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 50 mm Lg., Std Machine Screw, Cheese, Slotted
Item: CG8EDFModel: M24520.040.0050Cross Ref: 54FM39
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Screw
Class Class 4.8
Dimensional Standards Din 84, Din En Iso 1207
Drive Slotted
Drive Size 0.8 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 50 mm
Finish Zinc Plated
Head Dia. 7 mm
Head Height 2.6 mm
Head Type Cheese
Length 50 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Steel
Material Grade/class 4.8
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60900 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 50 mm
Thread Pitch 0.7 mm