FABORY M07400.100.0080 Socket Head Cap Screw, 80mm Length, M10 x 1.50 Thread Size, Class 10.9, 50PK | CG8DQW 53GH03
FABORY M07400.100.0080 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Flat, 80 mm Lg., 6.2 mm Head Ht.
Item: CG8DQWModel: M07400.100.0080Cross Ref: 53GH03
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 50
Drive Size 6 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Angle 90°
Head Dia. 22.4 mm
Head Height 6.2 mm
Head Type Flat
Length 80 mm
Material Type Steel
Min. Tensile Strength 1040 MPa
Min. Thread Length 32 mm
Minimum Thread Length 32 mm
Screw Length 80 mm
Standard ISO 10642
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 32 mm